Jaký druh lyží zvolíte?

0

Sníh vydrží na svazích Šumavy často až do jarních měsíců a tak stojí za to vybrat pro zimní sezónu ten správný druh lyží. Penzion Kvilda nabídne ubytování všem, kdo své lyže na Šumavu přijedou vyzkoušet. Znáte ale všechny druhy lyží? Jaký zvolíte pro šumavské svahy?

Lyže

Lyže

Lyže určené pro lyžování v univerzálních podmínkách se nazývají allmountain. Jsou široké zhruba 75 až 90 milimetrů a hodí se na všechny druhy sjezdovek i sněhů. Dobře zvládají i neupravený terén a tak je ocení jak profesionální lyžaři, tak mírně pokročilí sjezdaři.

Lyže pod názvem race carver jsou ideální hlavně pro rychlou jízdu v dlouhém oblouku. Rádius až 19 milimetrů mají nejdelší z nich, přesto se nejčastěji prodávají ty v rozmezí 16 až 17 milimetrů. Šířku mohou mít i přes 70 milimetrů. Jsou hlavně pro dobré lyžaře a chcete-li si užít jejích vlastnosti, kupte si klidně výšku lyží odpovídající vaší osobní výšce.

Takzvané slalomky se hodí pro krátké oblouky. Jsou tedy ideální pro většinu z českých hor, tedy i pro Šumavu, kde lze zajistit i ubytování Kvilda. Jejich šířka často bývá v rozmezí 66 až 67 milimetrů. Velmi dobře zatáčejí, ale nehodí se do hlubokého a rozbředlého sněhu. Jsou ideální pro pokročilé lyžaře.

Často používané, zejména mezi rekreačními lyžaři, jsou takzvané rekreační lyže. Jsou nejen cenově dostupné, ale také se velmi snadno ovládají. Malé rádiusy a šířka v rozpětí 63 až 73 milimetrů zaručují výbornou točivost. Snad jedinou jejich obecnou nevýhodou je krátká životnost.

Poslední dobou jsou stále více oblíbené krátké lyže zvané kraťasy, případně blade nebo big flooty. Jedná se o 120 až 130 centimetrů dlouhé lyže, které jsou ideální nejen k základní výuce, ale také k odvázanému blbnutí na svahu. Vyrábí se zpravidla s univerzálním vázáním, takže se do nich zapnete svými přeskáči bez nutnosti úprav.

Lyže s názvem skialpy na Šumavě možná nevyužijete, ale stojí za to se o nich umínit. Jsou určené k výšlapům v panenském prostředí, kde narazíte prakticky jen na velmi hluboký sníh. I samotné sjezdování, hůlky či vázání odpovídá tomuto nestandartnímu terénu.

Zdroj obrázku:
gorillaimages / Shutterstock.com

Share.

About Author

Leave A Reply