Jak zdravě relaxovat?

0

Stres nás pronásleduje velmi často a nejvíce pak v práci. To, že má negativní vliv na naši psychiku, to víme, ale projevuje se i fyzicky. Ve velké míře stresu se objevují psychosomatická onemocnění jako jsou žaludeční vředy, astma, ekzémy, poruchy příjmu potravy nebo obezita. Proto je důležité relaxovat. Jak na to, se dočtete v našem článku.

Zažeňte stres

Při stresu se aktivuje obranná adaptační reakce “boj nebo útěk” a mozek si začne uvědomovat nebezpečí a aktivuje autonomní nervovou soustavu, která v těle vyvolá zvýšený tep, srdce začne pumpovat krev do velkých svalů, zrychlí se dech a zvýší se hladina adrenalinu.

Zároveň se zpomalí trávení a tělo se aktivuje na boj nebo útěk, ale v dnešní době člověk nikam nevyrazí a takové nabuzení k akci se nevyužije. Pokud se nic neudělá, začne se napětí akumulovat a vznikají právě psychosomatické nemoci.

Začněte s dýcháním

Hluboké dýchání je účinnou formou relaxace a zároveň tou nejjednodušší. Její výhody jsou, že ji můžete provozovat kdekoliv a mít tak stres pod kontrolou kdykoliv. Je potřeba si najít pohodlné místo a pár minut. Nejdůležitější je dýchat do břicha, to dostanete nejvíce vzduchu do plic.

Správné dýchání ve 3 krocích

  1. pohodlně se posadit a jednu ruku položit na hrudník a druhou na břicho
  2. zhluboka se nadechnout nosem – správné je, když se pohybuje pouze ruka na břichu
  3. výdech ústy – stáhnutím břišních svalů vytlačte co nejvíc vzduchu

Nezapomeňte se protahovat

Protahování je drobnost, která ale uleví nejen páteři, ale uvede vás do rovnováhy a dodá novou energii. Nejlepší je si protáhnout záda se záklonem a propnutými pažemi, které jsou ve tvaru osmičky. Vše je potřeba dělat pomalu a plynule, žádné trhavé pohyby.

Dopřejte si bublinky a masáže

Nechte o sebe pečovat, ať už doma nebo ve wellness centru. I obyčejná vířivka dokáže hotové zázraky. Uvolní ztuhlé svaly, rozproudí se krevní oběh a krev se dostane do bolestivých oblastí, díky horké vodě dojde ke zvýšení svalové flexibility, zkrátka uvolní tělo i mysl.

Do vířivky nemusíte vyrazit pouze do wellness centra, můžete si pořídit vířivou vanu i domu. Vyrábějí se vířivky pro dva, tři nebo čtyři lidi a můžete mít vířivku u vás na zahradě, terase, ale také v domě.

Nechte se rozmazlit

Klid, ticho a nicnedělání,  i to může být forma relaxu. Ale jednou za čas je skvělé se nechat opečovávat. Masáže nebo kosmetika jsou výbornými formami relaxu. Vyberte si masáž, doplněnou o vonné oleje, s použitím lávových kamenů nebo bylinných sáčků a hoďte starosti a stres za hlavu.

Masáž si můžete dopřát i doma. Masáž chodidel nebo dlaní zvládnete sami. Stačí k tomu mít krém nebo esenciální oleje, které můžete také nakapat do vany. Použijte levanduli na nespavost, zklidnění silných emocí a uvolnění frustrace a podrážděnosti.

Jasmínový olej je nejlepším olejem pro odstranění úzkosti a deprese. Pomáhá při porodu, podporuje tvorbu mléka. Na stres a nervovou slabost pomáhá rozmarýna. Ta je účinná při apatii a špatné koncentraci, protože obnovuje nadšení a sebedůvěru.

Share.

About Author

Leave A Reply