Jak se připravit na pracovní pohovor

0

Rozhlížíte se po novém zaměstnání či nastupujete do práce po ukončené mateřské dovolené? Pak pamatujte, že štěstí přeje připraveným. Nejde o život, takže především z toho nečiňte drama. S našimi radami to s přehledem zvládnete!

shutterstock_1544107

První krok vedoucí k úspěchu je vědomí vlastní osobitosti a vnitřní síly. Obvykle to bývá strach, jenž brání v dosahování cílů. Na pracovní pohovor je důležité se připravit, zvlášť jedná-li se o první po dlouhé době. I drobné detaily mohou rozhodnout o další budoucnosti. Připravili jsme si pár tipů, které vám pomohou s přípravou na pracovní pohovor.

Uveďte všechny vaše plusy

Zapátrejte v paměti, co vše jste se do teď naučila. Jakých úspěchů jste doposud dosáhla? Přemýšlejte nad svými slabými i silnými stránkami. Které to jsou? Mluvte o sobě a trénujte třeba u zrcadla pracovní pohovor.

Zjistěte si informace o společnosti

Překvapte je tím, že budete mít informace o společnosti, kde se ucházíte o místo. Jaká je firemní kultura, jaké mají cíle, čemu všemu se společnost věnuje a podrobnosti o nabízené pozici.

Přehrajte si v hlavě scénář

Patrně padnou otázky: Jaké máte cíle? Proč máme přijmout právě vás? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Čím naší firmě můžete přispět? Jaké jsou vaše představy o výdělku? Jak trávíte volný čas? Máte koníčky? Pokuste se připravit na různé otázky přesto, že vůbec nemusí padnout. Jdete na pracovní pohovor, nikoliv žádat o milost. Takže nepřemýšlejte nad tím, jak to dopadne – buďte svá. Usmívejte se, buďte pozitivní, uvolněná. Občas není na škodu se odmlčet a přemýšlet nad odpovědí, než vypustit nějaký nesmysl. Nejste-li si jistá otázkou, není hanba se znovu zeptat.

Ovládněte své tělo

Nejen slovem se člověk vyjadřuje a personalisté většinou dokonale ovládají řeč těla. Nemusíte znát dobře neverbální komunikaci, ale základ se hodí. Dodržujte oční kontakt, nedívejte se z okna, nehoupejte koleny, neokusujte tužku, nežmoulejte řetízek, vypněte si mobil apod.

Připravte si vlastní otázky

Pracovní pohovor není výslech, zajisté budete mít prostor pro vlastní otázky. Je vhodné si je předem připravit. Personalisté tak uvidí, že jste věnovala čas přípravě. Neváhejte se zeptat i na odpovídající ohodnocení. Nepovažujte danou pracovní nabídku jako poslední šanci ve vašem životě. Přestože absolvujete třeba několik pohovorů, protože vás již někde odmítli, nepropadejte panice. Pracovní pohovor je pouze cesta, nikoliv cíl. Běžte tam s vědomím, že se s každým dalším pracovním pohovorem učíte něco nového.

 

 

Jak se připravit na pracovní pohovor
Share.

About Author

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Leave A Reply