Jak se mění potřeby dítěte v průběhu let?

0

Co vlastně vyžaduje malý nebo velký školák, jdoucí do první třídy nebo na střední školu? Pojďme se podívat na rychlý a stručný přehled všeho, co je nutné zařídit a co vás – rodiče – čeká a nemine.

První třída, první stupeň a pilný školáček

Zde vás čeká pořízení prvních a zcela základních potřeb jako třeba Topgal aktovky. Obvykle se lze řídit podle školního povinného seznamu, v němž je mimo jiné například cvičební úbor, bačkory, boxík na svačinu a taky penál – třeba ten roztomilý třípatrový penál, který si vaše dítě vysnilo.

Tip: školní batohy je dobré vybrat již před zápisem do prvních tříd. Ani netušíte, jak pozitivně svou ratolest na školní docházku naladíte, když už bude mít jako „velký školák“ doma přichystanou tašku.

S tím souvisí i výbava penálu – tužky, propisky a pastelky, jejichž ořezávání budete muset kontrolovat, případně s tím svému dítku pomoci.

Druhý stupeň a období rozpuku

V tomto období už přenecháváte jistou zodpovědnost svému studentovi. Penál ani pastelky už nepotřebuje, vlastně budete rádi, když si s sebou do školy přibalí alespoň propisku na psaní a rýsovací potřeby.

Každý rok s ním obvykle vybíráte akorát školní batoh a o zbytek se většinou postará sám. Nastává také období puberty, prvních (i dalších) vzdorů a také prvního dobrodružství bez vás. Co se týče školních potřeb, vaše dítě finančně náročné příliš není. Až na občasné dražší výlety jako je „lyžák“ nebo „cyklisťák“.

Střední škola nebo odborná učiliště

Během těchto let se musíte připravit na mnohem větší finanční náklady, než tomu bylo u školy základní. Pořizujete totiž nově všechny učebnice sami, a u některých studentů se přidá i příspěvek na bydlení (na intru) nebo na dojíždění.

Naprostou samozřejmostí by měl být výkonný počítač, protože hlavně na středních školách už vyžadují značnou část úkolů v elektronické podobě (prezentace, seminární práce apod.)

Tip.: Nekupujte žádné učebnice předem, mnoho starších dětí ve škole prodává téměř nové učebnice, které lze odkoupit na začátku nového školního roku.

Jak se mění potřeby dítěte v průběhu let?
Share.

About Author

Leave A Reply