Dvojí občanství v České republice – jak ho získat?

0

Je to již nějaká doba od chvíle, kdy v České republice začal platit nový zákon o státním občanství, díky kterému jsme se vyrovnali západním zemím. Přinesl totiž důležitou novelu v podobě možnosti vlastnění dvojího . To do roku 2014 vůbec nebylo možné, občan naší republiky mohl mít pouze jedno občanství a při nabytí druhého to původní pozbylo platnosti.

Jak je to dnes?

Jestliže chtěl občan požádat v zahraničí o udělení občanství dané země, automaticky o to své rodné přišel. Dnes je to však úplně jinak. S klidným svědomím o něj můžete zažádat v kterékoliv zemi, a přesto nepřestanete být občany České republiky. Tuto možnost ocení zejména cizinci, kteří mnohdy potřebují naše občanství pro získání dalších potřebných dokumentů k pobytu, nebo i k získání slušného zaměstnání.

Co pro jeho získání musíte udělat?

Zejména pokud jste cizinec, musíte splnit požadavky Ministerstva vnitra, bez kterých jejnikdy nezískáte. Své rodné občanství tak neztratíte, avšak čekají vás daleko přísnější požadavky a kritéria pro získání toho tuzemského. Prvně jde o náročnější testy z českého jazyka a žadatel musí též splnit zkoušky ze znalosti základních reálií České republiky. Je přece logické, že každý občan naší republiky by měl vědět alespoň základní informace o zemi, ve které žije.

Tato možnost neplatí jen pro cizince

Tato možnost neplatí pouze pro cizince, ale i pro rodilé občany. I oni mají možnost o něj zažádat v jiném státě. Zde ovšem může nastat problém. Naše zákony to sice umožňují, avšak oslovená země by si mohla klást požadavek, kdy vás o občanství České republiky uměle připraví. Pro příklad, taková alternativa může nastat například ve spojení s našimi východními sousedy, Slováky.

Možnost mít dvě občanství udělá radost zejména cizincům, avšak tuto alternativu ocení i rodilí občané naší republiky.

Zdroj foto: https://pixabay.com/photos/passport-united-states-documentation-315266/

Dvojí občanství v České republice – jak ho získat?
5 (100%) 1 vote[s]
Share.

About Author

Leave A Reply