Bezplenková metoda – mýtus nebo realita?

0

Pro každou matek je naprosto přirozené své miminko přebalovat. Mezi námi však žijí také zastánkyně bezplenkové metody, které by nikdy svému dítku plenky nenavlékly. Je tato bezplenková metoda reálná?

Bezplenková metoda není novinka

Tato metoda sice vypadá jako novinka, ve skutečnosti se však o žádnou novinku nejedná. Naopak je velice stará. Její kořeny sahají do tradičních kultur v Africe a Asii, kde matky nosí své děti v šátku.  Potřebuje-li se miminko vyprázdnit, vyndají ho z šátku a nechají ho vykonat potřebu na zem.

Co je její podstatou?

Bezplenková metoda je založena na komunikaci mezi dítětem a matkou. Jako si dítě si řekne, kdy chce nakojit, řekne si, i že se chce vyprázdnit. Touto řečí miminka jsou různé signály, na které musí být jeho matka citlivá. Všímá si například náhlého ztichnutí či naopak zrychlených pohybů svého dítěte. Neujde jí ani jeho otřepání se, nespokojené mroukání či hlasité tlačení nebo přestávka v kojení.

Maminka ihned po zaregistrování těchto signálů podrží své miminko nad nočníkem či záchodem a nechá ho vyprázdnit se. Dítko tak nenosí plenky, nosí pouze dětské kalhotky.

S touto metodou by se mělo začít co nejdříve. Ve 4. až 6. měsíci věku dítěte totiž dětské signály mizí. Po této době je už velice obtížné je znovu „probudit“.

Přínosy bezplenkové metody

Zastánkyně této metody nepoznají, co jsou opruzeniny. Pokožka jejich miminek totiž nepřichází do kontaktu s močí, ani se stolicí. Výrazně se tak zlepší komunikaci mezi matkou a dítětem. Dalším přínosem je nemalá úspora financí, a zároveň i životního prostředí.

Tipy na praktikování bezplenkové metody

Miminko by mělo mít příležitost se vyprázdnit během dne při různých příležitostech, například před koupáním, po probuzení, než se s ním jde ven, či před spaním. Hlavně volte oblečení, které se rychle vysvléká.

Odborníci na bezplenkovou metodu radí dávat dítěti na noc látkové pleny. Během spánku matka často nemusí postřehnout signály, kterými jí její dítko dává najevo, že se chce vyprázdnit, a navíc být non stop ve dne v noci ve střehu je extrémně náročné.

Vyzkoušíte tuto metodu také?

Zdroj foto: https://pixabay.com/photos/baby-cloth-clothing-color-colorful-19429/

 

Share.

About Author

Leave A Reply