8 důvodů, proč se vaše váha mění během chvilky!

0

Kdy jindy častěji řešíme naši váhu než o Vánocích. Kolik si můžu dát cukroví? A není už toho bramborového salátu trochu moc? Kachnu se zelím, to jako vážně babičko? Ale váha se nemění jen kvůli přejídání nebo hladovění. Naši hmotnost ovlivňuje mnohem více faktorů. A většinu z nich můžete ovlivnit a na ty Vánoce si toho cukroví dát o pár kousků více i bez výčitek svědomí. Co tedy v souvislosti se svou váhou sledovat?

1) Kolikrát se vážíte?

Ráno je obvykle nejlepší čas, kdy získáte nejpřesnější informaci o své váze. Během spánku proběhnou všechny zažívací procesy a zároveň ještě nestihnete žádné jídlo ani pití. Během dne ale očekávejte, především po větším jídle, že vaše váha vyskočí.

2) Jak se vážíte?

Váhu postavte na tvrdý a rovný povrch. Na kostrbaté podlaze bypokaždé ukazovala jiné číslo. Pohlídejte si také, abyste rovnoměrně přenášeli váhu do obou nohou. Dalším důležitým aspektem je oblečení, které máte na sobě.Ideálně se važte nazí nebo ve spodním prádle.

3) Cvičíte?

Některým sportovcům může ihned po jednom tréninku klesnout tělesná hmotnost o šest až deset procent. Vaše změna nemusí být tak drastická, ale když pořádně máknete ve fitku, náhlý pokles váhy není nic neobvyklého.

4) Zdravotní stav?

Nemoci s sebou někdy přináší i nespavost a neočekávanou ztrátu hmotnosti. Cukrovka, srdeční potíže a dokonce i běžné nachlazení způsobují velké výkyvy, jelikož můžete ztratit chuť k jídlu nebo zadržovat vodu a mnoho léků může způsobit rychlý úbytek či naopak příbytek hmotnosti. Poraďte se svým lékařem, pokud začnete pozorovat nezvyklé a časté změny ve svých tělesných proporcích.

5) Hubnete?

Mnoha lidem velmi známý proces, kdy počítáte rozdíly mezi příjmem energie z jídla a spalováním kalorií. I když do dietního procesu nepřidáte cvičení,na začátku zhubnete několik nadbytečných kilogramů. Po nějaké době se ale ručička na váze zastaví a dál už to bez cvičení nepůjde.

6) Pijete kávu?

Udržet váhu pod kontrolou pomáhá také šálek kávy. Kofein pomáhá tlumit chuť k jídlu a pálí nějaké kalorií. Ale buďte opatrní! Vysoce kalorický tučný nápoj může mít opačný a nežádoucí efekt.

7) Jak spíte?

Tělesnou hmotnost ovlivňuje také nedostatek spánku.! Po bezesné a probdělé noci se můžete cítit hladověji než obvykle, což má za následek konzumaci větších porcí a skokový přírůstek kilogramů.

8) Kolik je vám let?

Čím více stárneme, mnozí z nás postupně a přirozeně přibývají na váze. Jsme často méně aktivní, začínají se projevovat hormonální změny jako je například menopauza. V pokročilejším věku může naopak dojít  k velkému úbytku kvůli ztráty chuti k jídlu. Může pro nás být těžké žvýkat nebo se dočkáme nechutenství vlivem nějaké nemoci.

Autor

Komentáře k článku